A Klopp éra 01./ De ki az a Jürgen Klopp?

Amikor 2015 Októberében bejelentette Tom Werner a Liverpool FC igazgatója, hogy Jürgen Kloppot szerződtették az klub új menedzserénk, akkor írtam egy nagyobb lélegzetvételű cikket róla: DE KI AZ A JÜRGEN KLOPP? címmel. Mely az addigi pályáfutását életrajzát tartalmazta addig a pontig bezárólag, hogy hozzánk került. De feltett szándékom volt,  alkalom adtán, pár év múlva, lesz egy második része is, ami az azóta nálunk töltött idöszakának történéseit mutatja be. Most Oktoberben lesz 3 éve, hogy a Liverpool kispadján űl igy időszerűnek érzem a folytatás megírását. Ám előszőr ismét közéteszem a 2015-ben írt első részt, illetve annak egy bővitett és modernizált változatát. Ezt olvashatjátok most...

Bevezetés egy Klopp poszt elé: 

Jürgen Kloppról szakmai portrét felvázolni viszonylag egyszerű, de csak ha az elmult 9-10 sikeres évéről akarsz írni. Mert elég ha beütöd a nevét az internetes keresőbe és szinte dőlnek ràd az infók a vilàg összes nyelvén. Viszont ha Jürgen Kloppról az emberről akarsz egy portrét írni, akkor már bonyolultabb a képlet, mert egyszerűen a száraz tényeken (Szül.hely.kor, családi állapot stb...) kívül kevés hiteles formàban fellelhető dolog van róla a virtuàlis térben. Nem kimondottan "csak" szakmai jellegű hosszabb interjut alig talàlni vele és azok is -nem meglepő módon- német nyelven. Ami egészen biztosan levonható konzekvencia, hogy a kötelező meccs előtti és utáni szakmai nyilatkozatain kívül, hosszabb interjuk csak néhány nagyobb Europai sport lap archivumában találhatók (Kicker, Tutto Sport, Four four two stb...) azok viszont igazi "kincses bányát" jelentenek az utána érdeklődőknek. "Kloppo" egyébként ismertségéhez mérten, ritkàn ad, nagyobb lélegzetvételű interjukat és akkor is nagyon megvàlogatja, hogy kinek. Sportal foglalkozó lapokon kívűl jellemzően csak pár komolyabb közéleti lap jöhet szóba nála, olyanok mint a Bild, a Guardian stb...) a bulvár teljesen ki van zárva. A magánéletéről egyàltalán nem beszél, (ami abszolut érthető) erre vonatkozó kérdéseket nem fogad el. 

A Mainz játékosa volt 1991-2002

Németországon belűl a"Svábföld" központjànak szàmító Stuttgartban született 1967 Juni 16-án Jürgen Norbert Klopp néven. 

"Átlagos tizenéves voltam, olyan mint a legtöbb NSZK-ban élő fiatal. -Mondja egy 2010-es interjuban- Az iskola utan rohantam focizni a többiekkel. Hétvégéken rock koncertekre vagy meccsekre jartunk. Talán csak abban különböztem a grundon focizó társaimtól, hogy míg ők a német foci mellett a pengés brazilos futball bűvöletében éltek, engem jobban vonzott a sokkal gyorsabb és keményebb Angol foci. És ez azóta is igy van, a bundesliga mellett az angol bajnokik légköre áll hozzam a legközelebb. Bár a mai premier league csapatai már rég nem a klasszikus Angol focit jatszák, a klubok legtöbbje megmaradt a régi tradiciók mellett." 

Juniorként két kiscsapat, az SV Glatten és a TuS Ergenzingen csatára volt. 20 évesen 1987-88-ban az Eintracht Frankfurt második csapatában szerepelt a regionális ligában, ez akkoriban volt, amikor Frankfurt első csapata a Bundeliga élvonalához tartozott és kupa gyöztes lett, a legnagyobb sztárjukat pedig Détári Lajosnak hívták. 
A következő 1990-es idényt azonban már a harmadosztályú Rot-Weiss Frankfurtnál töltötte. Igy emlékszik vissza erre az időszakára: 

"Mint minden 18-19 éves futballista, természetesen én is fényes karrierről álmodtam, viszont mivel sült realista beállítottságú vagyok, viszonylag hamar olyan huszonegy-két évesen felismertem a képességbeli hiányosságaimat és beláttam, hogy aligha én leszek a német futball következő "Kalle" Rumeniggéje. (Karl-Heinz Rumenigge a 80-as évek legnagyobb Német sztárja volt, aki kétszer is VB döntőig vitte az NSZK-t.)Tisztáztam magamban azt is, hogy aligha fogok olyan szintű csapatban játszani, mint például a Bayern München és egyáltalán nem csak azért, mert nem is vágytam oda soha, hanem mert aligha leszek valaha is olyan szintű játékos, akit szerződtetni akarnának a Bajorok. Tudják szerintem jó ha egy játékos tisztában van a saját korlátaival, de azokon a korlátokon belül, a saját szintjének megfelelő csapatnál kihozza magából a maxiumot." 

A Mainz edzőjeként 2002-2007

Ez a csapat a Mainz lett, 1991-ben igazolták le, eredetileg itt is csatárként játszott, de 1995-től hátvédként szerepelt pályafutása végéig. A 2005-06-os szezonban a Mainz elindulhatott az UEFA-kupában, ez lesz Jürgen Klopp legelső nemzetközi kupa szereplése. Miután az előző szezonban a legsportszerűbb csapat volt a Bundesligában és a sportszerűségi kvalifikáció során kisorsolták a csapatot, így indulhatott a selejtezőben, amit sikerrel teljesítettek is. Azonban az első körben a Sevilla FC veri ki őket, amelyik ezután a döntőig menetel és megszerzi első UEFA kupáját. /Ugye milyen fura fintora ez a sorsnak igy a 2016 os Baseli EL döntős csapatok ismeretében./ A 2006-07-es szezon azonban rémálom szerűen alakul számukra és egészen a 16.helyig csúsznak le és kiesik a Mainz a Bundesligából azonban a vezetőség továbbra is kitart Jürgen Klopp mellett. És a 2007/08-as másodosztályu idénynek ugy vágnak neki, hogy az azonnali visszajutást tűzik ki célul. A kiesés miatt végtelenűl csalódott Jürgen Kloppnak, a bundesliga profi légköre után nehezen megy a visszailleszkedés a másodosztály milliőjébe. Sehogy sem talàlja a helyét, ezért előre bejelenti, hogy ha nem sikerül a feljutás, akkor lemond. Végül csak a 4.helyen végeznek és ezzel végetér Klopp és a Mainz hosszú kapcsolata. Vannak ajánlatai más csapatoktól, hisz már a Mainz edzőjeként felkeltette olyan tradicionálisan nagy csapatok figyelmét, mint a Bayern München vagy a Hamburg, ám sem a Münchenieknek sem a Hamburgiaknak nem tetszett Klopp szabatos stilusa, lezser öltözködése a puhatolozó tárgyalások során, valamint az sem tetszett nekik, hogy a játékosai Kloppónak hívják és nem tartja meg tölük a két lépésnyi távolságot, túl közvetlen velük.

A Dortmundi "arany" évek 2007-2015

"Hihetetlenül dühitett, hogy nem szakmailag hanem külsősegek alapján itéltek meg. Legszivesebben megkérdeztem volna tőlük, hogy szakmailag kifogástalan futball edzőt keresnek, vagy egy mutogatni való ölönyös cirkuszi majmot a pálya szélére." 

És ekkor jött a Dortmund... az a Borussia Dortmund amelyik ekkor már halovány árnyéka sem volt a kilencvenes évek közepének szuper Borussiájának, annak amelyik bajnoki cimet, Bajnokok Ligájàt nyert és még az aranylabdát is a klub egyik játékosa kapta Matthias Sammer. A mostani BVB 2008-ban már majd egy évtizede csak egy a Bundesliga középcsapatai közül. Ráadásul akkoriban a csúcsosodó gazdasagi válság miatt csőd közeli állapotban volt a klub. 2008-ban is csak a 13.-ik helyen végeztek, emiatt menesztették a szintén pàlyája elején járó Thomas Dollt és szerződtették helyére Jürgen Kloppot. A Mainz utàn, úgy érezte, a következő csapatánál nem szabad ilyen erős érzelmi kötődést kialakítani. Mainzban egy hétig tartott a Klopp tiszteletére rendezett búcsúbuli, bevallotta megsiratták az elválását, és bár Dortmundba úgy ment, hogy megpróbál kevésbé ragaszkodó lenni, egy hét után már szerelembe is esett új csapata iránt. 

Két Bajnoki cím 2 év alatt

A Dortmundhoz való szerződése nem jelent szenzációt, inkàbb csak egy pár mondatos hír az interneten arról, hogy a BVB megint edzőt vàltott. Àm Kloppot mindez nem érdekli, Ö boldog, hogy újra a Bundesligàban dolgozhat, amit még a klub nem túl rózsàs anyagi helyzete sem tud elrontani. Hihetetlen elánnal lát munkához. A futball szurkoloknak talán legszimpatikusabb módon épiti szinte teljesen újjá a Borussiat, javarészt olyan tehetséges fiatalokból akik tökéletesen illlenek az általa megálmodott csapat szerkezetbe és jàtékrendszerbe. Két évébe telik, amig minden és mindenki a helyére kerűl. Az első évben a 6.-ik helyen végez, következő évben pedig 5.-ik, de aztán a harmadik évben robbantanak, tökéletes idényt produkálva bajnoki címet nyernek. A bundesliga csapatai szajtátva bàmuljàk a Dortmund "csoda tinijeit" és képtelenek mit kezdeni az akkoriban merőben újnak szàmító játékrendszerrel. De az igazi totális elképedést a Német kupa döntője váltja ki, még a tévé studióban ülő szakértőket is sokkolja a világsztárokkal teletüzdelt Bayern München vesszőfutàsa. Klopp "jóval olcsóbb" tizenegye ellen tulajdonképpen egy percig sincs esélyük még a döntetlenre sem. Kagava már a harmadik percben vezetést szerez, amit Robbennek még sikerűl egalizálni, ám ezutàn beindul a "sárga henger". A szemmel láthatólag sokkal gyorsabb és energikusabb Dortmund, amelynek a védelme majdnem a félpályáig van feltolva és teljesen az ellenfél térfelére helyezi àt a játékot, a földbe gyalulja a gyakran még a labdàt a térfeléről is kihozni képtelen Müncheni sztárokat, akik szinte megfulladnak a BVB àlltal végtelenségig leszükitett területen 5-2 a vége. Németország sokkban van! Mindenki Klopprol és csapatàról beszél... és akik még ezutan is kételkednek azokat is elhallgattatja a BVB következő évi címvédés a Bundesligában. Máig ő az egyetlen, aki kétszer egymás után (2011, 2012) nyerte el a „Az év német edzője” díjat. Érdekes módon ezt a díjat egyszer a holland Louis Van Gaal is megkapta. (Érdekesség még, hogy a 2017/18-as szezo végén -már a Liverpool edzőjeként- a Bundesliga játékosok szavazatai alapján őt választották a világ legjobb edzőjének.)

Az egyik felfedezetje: Lewandowski

A Dortmundnál megvalósított újszerű játékstilusa egyfajta pressingre épűlő de annak tovább fejlesztett változata, igazi egész pályás letámadás. A Presszingelést amikor az ellenfél térfelére kell àthelyezni a jàtékot és kisterületen jàratni a labdát amig hibàra nem kényszeríted az ellenfél védelmét màr koràbban is ismerték és jàtszottàk. De az ún. ‘gegenpressing’ stilust amit nagyjából "ellen pressingnek" vagy ha úgy tetszik "letámadás elleni letámadásnak" lehetne fordítani a Klopp féle Dortmund alkalmazta először. Ennek lényege, ugyan ugy a terület leszűkitése, de labdavesztés utàn válik igazán félelmetessé. Ugyanis azonnal vissza kell támadni az ellenfelet és visszaszerezni a játékszert, miközben a labdaszerző csapat játékosai mind kimozdulnak az addigi védő poziciojukból és igy terület nyílik a tàmadóknak. Ez a felfogás arra a bebizonyított tényre épül, hogy az a játékos, aki labdát szerez, az a labdaszerzésre való fokuszàlàs miatt, nem igazán tud másra figyelni és sebezhetőbb, mint normál esetben, hiszen éppen nincs egyensúlyánál, nincs ideje felnézni még nem tudja biztosan, hol vannak a csapattársai, így ha azonnal visszatámadjàk, olykor ketten is rárontanak akkor könnyen megzavarodik és hibás megoldást választ vagy rossz helyre passzol, vagy egyszerűen elveszik tőle a labdàt amivel aztàn a védöpoziciojukból elmozdult hátvédek közötti üres területeken lévő támadokat könnyedén megjátszhatjàk. Azt, hogy ki hasznàlta erre a stilusra először a "gegenpressing" kifejezést, hogy ez Klopptol ered-e vagy valamelyik német internetes média akasztotta rá azt én nem tudtam kideriteni. De az biztos, hogy ennek a jàték felfogásnak a Klopp-féle Dortmund volt az úttörője nem csak Németországban, hanem egész Európában.

Götzéből ö csinált "Super Máriót"

Azonban ki kell emelni azt is, hogy a rendszere folyamatosan fejlődött, változott az évek alatt. Ha kellett, kontracsapattá váltak, nem ugyanazt a sémát akarta minden meccsen játszatni együttesével.  

2012/13-as idényben a Bayern nyeri a bajnokságot, de mégis ez a szezon hozza el nekik a vilàgra szóló nemzetközi sikert. Abban az idényben a Bajnokok Ligája legjobb 4 csapata közé a két legjobb Német csapat (Bayern, Dortmund) és a két legjobb spanyol csapat (Barcelona, Real Madrid) jut be. A Dortmund a Real Madridot kapja és nincs ember, aki ne a Madridiakat tartaná esélyesebbnek. Az a helyzet, hogy a Madridiak is igy érzik, ezért az első meccsen Dortmundban elég kényelmes tempóban kezdenek futballozni, erre Lewandowski már a 8.percben bever nekik egyet amit óriàsi nehézségek árán még kiegyenlit Ronaldo az első félidő legvégén, de a második félidőben már nincs "pàrdon". A Dortmundiak lerohanják őket ez az a meccs amit a "gegenpressing" iskolapéldàjaként szoktak emlegetni és 15 perc alatt még három gólt rúgat Lewandowskival a tökéletesen müködő Dortmundi tàmadó gépezet. A Real a meccs végére ugy néz ki mint az az ökölvivó, aki egy megrenditő erejű ütést kapot, csak kóvályognak a pályán a Blancók. Minden erejüket felemészti a villámgyors Dortmundi támadások megállitàsa és egy még nagyobb zakó megakadályozàsa. Arra hogy támadjanak vagy a BVB kapuja elé érjenek esélyük sincs. A visszavágon ugyan nyer a Real 2-0-ra de ez kevés, igy 4-3-al a Dortmund jut a BL Londoni döntőjébe és ellenfele a Barcelonát oda vissza lenullàzó Bayern München. Ha ezt a döntöt akàr csak egy évvel azelőtt jàtszàk, akkor a csúcsok csúcsàn járó Dortmund biztosan megnyeri, de ekkor már 2013-at írunk a Bayern hihetetlen jó idényt produkál, erősek és magabiztosak, a Londoni döntön minden a kezükre jàtszik és nyernek is 2-1-re. Klopp a döntő után elismeri:
Szinte minden tökéletes volt, a Londoni stadion hangulata parádés, az idő szép, a pálya jó, csak mi voltunk szarok…" -majd hozzáteszi- "Veszítettünk és emiatt most elég szarul érzem magam. De optimista vagyok, szóval nagy baj nincs. Tíz perc múlva már jobban leszek, fél órával később pedig úgy érzem majd magam, mintha mi nyertük volna a kibaszott BL-t.” 


Ám ez bármennyire is jól hangzik, nem igy van... Az utolsó 2 dortmundi évében, már erősen érzékelhető volt az ún."Klopp hatás" halványulása, az abból is erősen kitetszik, hogy a második és egyben utolsó bajnoki címe óta, eltelt három év alatt 77 ponttal szerzett kevesebbet a Dortmunddal, mint a Bayern München. Ez két dologra vezethető vissza: Egyrészt a német csapatok idővel helyelközel megtanulták, mit lehet Klopp "gegenpressingje" ellen a legjobb taktika, különösen igaz volt ez az BL győzelem után újra európa élére került Bayern münchenre. Másrészről a már emlitett csalódása amiatt, hogy az álltala felfedezett, de legalábbis csucsra járatott labdarugók sorra eligazoltak, a jobb anyagi körülményeket igérő csapatokhoz. Azt hiszem ez a második dolog volt az amely igazán elkedvetlenítette és ami végűl a csapat jàtékára is negativ hatàssal volt. 
"Nem árusítottuk ki a játékosainkat, mégis meg akarták őket venni tőlünk, mert tisztában voltak vele, hogy mi nem tudunk annyit fizetni nekik, mint ők"  
Utalt Klopp arra, hogy a Dortmund az elmúlt években a legjobbai közul Kagava Sindzsit és Nuri Sahint is elengedte, de az igazi repedést közte és a Dortmund között a Bayern által elhappolt Mario Götze elengedése okozta. Mert amig az első két esetben Kagava és Sahin esetében a játékosokra lehetett fogni, hogy a több pénz miatt tàvoznak, addig Götze esetében ezt már egész egyszerűen képtelen volt megemészteni és elhinni se nagyon hitte. Mario elvesztését egy szívinfarktushoz hasonlította. 
"Egy nappal a Málaga elleni drámai továbbjutás után jött a hír, hogy eligazol. Michael Zorc ügyvezető kijött a pàlyára, és fa arcal közölte, hogy a klub eladta Mariot a Bayernek megegyeztek. Ekkor ugy éreztem magam mintha valaki meghalt volna, ami làtszodhatott is rajtam, mert Zorc megkérdezte, akarok-e beszélni róla, de mondtam neki, hogy nem akarok, elegem van ebből és inkább hazamegyek. Probàltam lebeszélni az eligazolásról Máriót, de hiába győzködtem, hogy két év múlva is be fognak jelentkezni érte. Addigra màr tele beszélték a fejét a Bayern menedzserei akik elhitették ezzel a kamasz fiuval, hogy vagy most megy vagy soha." 


Magában azonban nem a Bayernre és nem is Götzére volt mérges, sokkal inkább a Dortmund menedzsmentjére akik engedélyt adtak a Bayernek, hogy tárgyalásokat kezdjen Götzével és meg sem próbálták lebeszélni. A Dortmundi vezetőség teljes csődjét az jelentette amikor a BL legeredményesebb csatárát a 35 millió euróra taksált Lewandowskit ingyen leigazolta a Bayern, mert lejárt szerződése a BVB-nél, Klopp dühöngött napokig majd letargiàba süllyedt. A hozzá közelállók szerint eltünt belőle a korábbi tűz, nem találta azt ami inspirációval szolgált volna, és ez a céltalanság a csapat játékán is meglátszott, a totàl hitehagyott társaság látszatát keltő Dortmund, rég nem látott mélyrepülésbe kezdett, de a vérszagra gyűlő sajtót ekkor még lehűtötte: 
"Azért még nem írnám le a csapatot. Rengeteget hibázunk, úgy nézünk ki a pályán, mintha egy rakás idióta rohangálna a füvön. Emiatt is vagyunk a kiesőzónában. Ugyanakkor nem igaz, hogy ennyire rosszak lennénk, van másfél hónapunk feltöltődni, ki fogjuk javítani, amit elrontottuk” 
Nyilatkozta Jürgen Klopp az őszi szezon utolsó fordulójában, a Werder Bremen elleni vereség után. Igazsàg szerint ebben az utolsó évben minden összejàtszott a Dortmund ellen. Marco Reus még a VB előtt szenvedett horror sérülést a vàlogatottnàl és csak lassan jött rendben, és amikor pàlyàra lépett akkor sem volt még az igazi. A hátsó alakzatból Hummels szinte egész évben állandóan sérült volt, Subotic még csak kereste régi formáját, a súlyos keresztszalag-szakadása után, és az idényt remek formában kezdő Szokratisz is megsérült. A védelem összetétele meccsről meccsre, gyengűlt az idény felére szinte teljesen összeomlott, az őszi szezonban 26 kapott góllal zárt a Dortmund. A 2011-es bajnoki címénél egész évben kapott 22-t a csapat, és a 2012-es címvédésénél is mindössze 25-öt. Bár az idény végére visszakapaszkodtak a középmezőny elejére és elérték az egyik Europa ligát jelentő helyet, de érezni lehetett, hogy már semmi nem a régi. Ennek ellenére a Borussiánál nem volt ember, akiben akár csak gondolati szinten is felvetődött volna Klopp elküldése, hisz ahhoz Ö túl sokat tett ezért a klubért. Jürgen Klopp viszont ugy érezhette, hogy már képtelen olyan inspirálólag hatni a csapatára mint korábban, és ez a csapat teljesitményét negativan befolyásolja. Igy a válság gyors megszüntetésének alighanem Ö a legfőbb kerékkötője, ezért pár héttel a bajnokság befejezése előtt bejelentette, hogy az idény végén távozik a csapat éléről. Döntését a klub tiszteletben tartja és elfogadja...


A hír bombaként robban a német és a nemzetközi sport sajtóban egyarànt, hisz mégis csak Németországban kétszer is az év edzőjének választott, az europai top10 menedzsere között szàmontartott Jürgen Kloppról van szó. Szinte a bejelentéssel egyidőben elkezdődnek a találgatások arról melyik kispadon kezdi meg az őszi szezont a Német mester. Az elkövetkezendő nyári hónapokban minden europai top klubal hírbe hozzák. Nem vicc a lapokban szóbajövő lehetséges klubok listàja tulajdonképpen végtelen a Real Madridtól, a PSG-n át a Manchester Cityig terjed, hogy ebből mennyi a pletyka és mennyi a valós megkeresés az ma már kiderithetetlen. Az viszont egészen biztos, hogy a híreszteléseknek maga Klopp vet véget aki ugyan elismeri például, hogy a City és még egy-két a listán lévő klub megkereste, ami igazán megtisztelő a számàra, de csak azt tudja mondani az újságoknak, amit ezeknek a kluboknak is, hogy egy évig pihenni szeretne az elmult 14 évnyi folyamatos munka után ennyi feltöltődésre egyszerűen szüksége van. Hogy jövő ilyenkorra mi lesz a sorsa, melyik bajnokságban induló csapathoz ír alá azt még nem tudja, de nem is időszerű a kérdés. Ezzel vége, lassan elcsitul az őt körülvevő felhajtás, elkezdődnek a bajnokságok és Jürgen Klopp nem ül egyetlen kispadon sem, eltünve a világ elől pihen... 


És most itt egy kicsit engedjük is el Jürgent és menjünk át a csatorna másik partjára egészen pontosan Liverpoolba, ahol Brendan Rodgers képtelen túlszárnyalni de még megismételni se tudja csapatàval a 2013-as ezüstös idényt. Sőt még a BL-t érő helyet sem ér el, pedig hát irgalmatlan összegeket költ a Klub játékosokra. Rodgers helyzete egyre rosszabb szinte mindenki biztos benne hogy a nyáron menni fog, a szurkolók àlltal megfogalmazott vágy, hogy helyére egy mindenképpen fiatal és agilis TOP edzőt hozzon a vezetés mint mondjuk Simeone vagy Jürgen Klopp... Csak, hogy Simeone nem rég hosszabbított az Athleticoval és Kloppnak is (akkor még) élő szerződése van a Dortmundal. És egyébként is miért akarnának a sikereik szinhelyérő pont a Liverpoolhoz igazolni?
Igy az ügy elhal... Aztán Klopp lemondása a Dortmundnál újra felizzitja a tüzet a szurkolókban, ennek ellenére a Liverpool szinte szóba sem kerül a lapoknál mint lehetséges csapat Klopp számára. A Pool megin közel 100 milliot költ új jatékosokra és a 2015/16-os idénynek is Rodgersel vágnak neki. Hogy aztán alig két hónappal később a két hetes válogatott szünetet kihasználva a vezetőség oktober 4-én pénteken kirugja Rodgerst, és már másnap elismerik a kispadra Jürgen Kloppot szeretnék megnyerni és tárgyalnak vele... A német és a Britt bulvársajtóban rögtön kitör a médiahiszti. Az elkövetkezendő napokban teljes egészében uralja a sport oldalakat az ügy, a két ország újságjai szinte mindenkit megszólaltatnak az ügyben (nem vicc, az egyik hülye német bulvàr lap még az ép Németorszàgban tartozkodó Manchesteri ikont Alex Fergussont is megkérdezi mit szól Klopp Liverpoolba szerződéséhez. Fergie nyel egyet és csak annyit mond: Nem làtom be miért ne lehetne egy német edző sikeres a Premier League-ben.) egyetlen egy ember nem szólal csak meg: Jürgen Klopp. Ö el van tünve, a sajtóval csak a menedzsmentjén keresztül érintkezik. Az biztos, hogy Okt.7.-én hétfőn talàlkozik a Liverpool Amerikai milliàrdos tulajdonosával aki a Boston Red Sox csapatànak a tulajdonosa is és személyesen is tàrgyalnak. Csütörtökön Klopp már Liverpoolban (egészen pontosan Melwoodban) van és pénteken pedig alàír egy 4 eves szerződést az Anfielden.


Az a Jürgen Klopp aki egész nyáron azzal utasitotta el a legzsírosabb ajánlatokat is, hogy egy évig pihenni akar, 3 hónappal később egy röpke hét alatt mindenben megegyezik a Liverpoolal és odaszerződik. Amivel összeesküvés elméletek garmadáját inditja el, de ebbe inkàbb ne menjünk bele. A lényeg, hogy Liverpoolban van és mindenki, szurkoló és jàtékos egyaránt boldogan fogadja. Ö pedig nem hazudtolja meg magát, màr az első nyilatkozatàban beszól a bajnok Chelsea edzőjének Jose Mourinhonak aki előszeretettel hivatja magát "Special One"-nak vagyis különlegesnek. 
"Én azért jöttem, hogy segitsek. Nem vagyok varázsló még csak "különlegesnek" (Special One) sem mondanám magam mint egyesek. Én "normàlis" (Normal One) vagyok!" 
Szögezi le az első sajtótájékoztatóján. A savanyú Mourinhot nem igazàn kedvelő angol sajtó, odáig van érte. A szerződéséről annyit lehet tudni, hogy teljes egészében szabad kezet kap a tulajdonostol a jàtékos igazolàsok és eladàsok terén. Itt nem fordulhat elő az, mint Dortmundban, hogy eladjàk a csapat legjobbjait a tudta nélkűl. Kimondott elvàrást a helyezést illetően, az első évben nem fogalmaz meg a vezetőség igy semmilyen teher nincs rajta a 2015/16-os idényben, nyugodtan kisérletezhet. A lényeg, hogy térképezze fel a keretet, nyáron leadhatja majd az igényeit, kitől kíván megválni, kiket akar mindenképpen megtartani és mely posztokra akar igazolni.  

2015 október közepén kezdi meg a munkát, ami túlzás mert a válogatott meccsek miatt a játékosok háromnegyede nincs is Liverpoolban. Igy az első Melwoodi edzésén a felnőtt csapat keretéből mindössze 6 játékos vesz részt, köztük a csapat legértékesebb játèkosa Philippe Coutinho, akit azért nem hívtak be a Brazil válogatottba, mert egy kisebb sérülésel bajlodott az elmult hetekben. Klopp érkezésének első napján végezhetett először teljesértékű edzés munkát. Később egy interjúban elmondta, hogy csak egy gyors átmozgató edzés volt, de utána az öltözőben még közel 4 órán át beszélgettek Kloppal. Teljesen lenyügözte őt Jürgen közvetlen személyisége és az is amikor felvázolta milyen elképzelése van a csapat játékának átalakításáról. Mivel a pocsékul kezdeték Brenadannal az idényt, csak a 10. a Pool a bajnokságban, igy a klub vezetőség nem támaszt nagy elvàrásokat az adott szezont illetően. Igy semmilyen teher nincs rajta a 2015/16-os idényben, van ideje rá, hogy felmérje a játékos keretet. Kik azok akik beleillenek az álltala elképzelt játékba és kik azok akik nem. Aztán nyáron leadhatja majd az igényeit, kitől kíván megválni, kiket akar mindenképpen megtartani és mely posztokra akar igazolni. Mindössze három napot van ideje a visszaérkező játékosokkal felkészülni, első mérkőzésére Liverpool menedzserként. Ennek ismeretében a Tottenham ellen idegenben a 0-0 kimondottan jól hangzik. A Mignolet, Clyne, Skrtel, Sakho, Moreno, Lucas, Can, Milner, Lallana, Coutinho, Origi kezdőt küldi a pályára, és kettöt  cserél is: Allen (Lallana helyett) Ibe (Coutinho helyett)

  • "Mit mondjak? A 0-0 nem éppen egy álom eredmény, pláne a nézők számára nem. De mivel csak 3 napom volt felkészülni a teljes kerettel igy én elégedett vagyok vele. Erösen kapkodó volt a játékunk és a sebességünk se volt meg, a labdakihozataloknál túl körűlményesek voltunk, de ennek ellenére több biztató dolgot is láttam."

Egyébként a bemutatkozó meccsèn a Tottenham (0-0) ellen a Dortmundnál bevált 4-2-3-1-es felállásban küldte pályára a csapatot és ezt a formációt alkalmazta az idény hátralévő összes meccsén. Az álltala favorizált "gegenpressinghez" ekkor még nincse meg a kellő gyorsasága a csapatnak és jópár poszton a megfelelő ember sem. Megpeletésre Klopp a téli átigazolási szezonban teljesen inaktiv marad, nem hoz erősitést a csapathoz. A Liverpool teljesítménye a Premier League-ben hullámzó, de ez nem meglepő, mert egy sérülési hullám is súlytja a csapatot. Februárra nyilvánvalóva válik, hogy a BL indulást jelentő top4 eléréséhez csodára lenne szüksége, igy az Europa liga lesz a kiemelt prioritást élvező sorozat. Az Augsburgot sovány 0-0 1-0-al kiverő Liverpool a 16 között a legutáltabb csapatot a Manchester Unitedet kapja ellenfélnek. Furcsa de a két rivális hosszú történelme során még soha nem játszott egymással nemzetközi mérkőzést. Éppen ezért a szurkolók, odáig vannak a gyönyörtöl, amikor 2-0-ás hazai győzelem után az Old Traffordon elért 1-1-el kiverik a Luis Van Gaal vezette MU-t az EL-ből. A  szurkolók teljes extázisban ünneplik a csapatot és Jürgen Kloppot éltetik... A MU elleni siker, a játékosoknak is önbizalmat ad, úgy gondolják ha a Unitedet le tudták győzni akkor más csapat sem okozhat problémát... Erre megkapják ellenfélnek az egész sorozat legerősebb és legesélyesebb csapatát a Dortmundot. Azt a BVB-t amelyhez Klopp ezernyi szállal kötödődik, akiket Ö vezetett vissza az Europai elitbe a középszerüségből, az most az ellenfele lesz, szóval Jürgen élete "leghülyébb" feladatát kapja, le kell győznie a mostani önmagával a korábbi önmagát, azaz a Liverpoolal a Dortmundot. 

(2014-ben még a Dortmundal 4-0-ás vereséget szenvedett a Liverpooltol egy nyári felkészülési mérkőzésen az Anfielden. Utána tréfásan azt nyilatkozta „Egyszer megvertem a Liverpoolt 5-0-ra egy felkészülési meccsen a Mainzal mielőtt kiestünk volna a Bundesligából. Igy most 5-4 az állás a javamra”)

Az egész Europai kupasorozat legkeményebb két összecsapása következik. A Dortmundi 1-1 után a jóval esélyesebb BVB a visszavágó 65 percében magabiztosan 3-1-re vezet amikor megtörténik az "Anfieldi csoda". A kiütött, "földön fekvő" Liverpool feláll, majd 20 perc altt 3 gólt rúg és tovább jut. Ez a 4-3 a valaha lejátszott legjobb kupameccsek közé kerül, az Europai sport sajtó hozsannákat zeng. (Később hivatalosan is az év legjobb meccsének választják az UEFA évvégi szavazásán.) Sokak szerint ez a hihetetlen győzelem volt az, ami kirántotta a középszerűség apátiájából a csapatot, a forduló pont amikor negativból, hirtelen átkerült a pozitiv oldalra a Klub. A szurkolók és a csapat is új impulzust kapott, igy a Villareal elleni elődöntőben elszenvedett 1 gólos idegenbeli vereség miatt senki nem aggódik. Otthon magabiztos játékkal 3-0-re lesöprik a spanyolokat és a Baseli döntőbe jutnak ahol a sorozatban negyedszer döntös abszolut esélyes Sevilla vár rájuk. 

Ez az a finálé amit később egyszerűen csak "kézilabda döntőnek" csúfol Europa teljes sport sajtója. A nyilvánvaló "játèkvezetői ellenszél" dacára Sturridge góljával 1-0-ra vezet a Pool, úgy hogy közben két egyértelmű kezezést, nem fúj le a Svéd bíró a Sevilla 16-osán belűl, igy két 11-est és egy kiállitást is megusznak a Spanyolok. Pedig a későbbiek ismeretében nagyon nem mindegy, hogy nem 3-0-al és 10 emberrel vonul be a szünetre a Sevilla vagy 1-0-al és teljes csapattal. A szünet után ugyanis az addig semmit sem mutató Sevilla már az első percben kiegyenlit, majd a vezetést is megszerzi, úgy hogy közben még két szàndékos kezezést "nem vesz észre" náluk a bíró. Ellenben a spanyol játékosok 2 percenkét bemutatott látványos fetrengéseit "megeszi". A jobb híjján minden mindegy alapon kitámadó Liverpoolt lekontrázva rugnak még egy gólt. A vége 3-1 oda, és miközben az egész világ értetlenűl áll a svéd bíró teljesítménye előtt, addig Jürgen Klopp magára vállalja a felelőséget a második félidei katasztrófa miatt... pedig nem Ö a hibás. Sokkal inkább a csapat játèkosainak rutintalanságán múlott, akik az egyenlitő találat után megzavarodott óvodások módjára szaladgáltak hosszú percekig, ami alatt beszedték a másodikat is. Plusz megkapták europa egyetlen "kézilabda" kedvelő bíróját is, aki minden keményebb, szerelést azonnal lefújt, minden Spanyol műesést megevett, viszont a Sevilla "kézilabda" bemutatóját mosolyogva szemlélte.

Jürgen Klopp tehát már az első  Liverpooli 9 honapja alatt Europa döntőig vitte a csapatot. Amivel messze a játékos keret erején felült eljesített a Liverpool. A döntő után azt nyilatkozta az újságoknak: 

  • "Eljön az idő amikor erre a döntőre majd úgy emlékszünk vissza, mint egy siker korszak kezdetére." 
A játékosainak a szállodában pedig azt: 
  • "Két órája még szörnyen éreztétek magatokat, most már valamivel jobb a helyzet, nem sokára rájöttök, hogy nincs okotok a keserűségre. Az, hogy idáig eljutottunk fél év alatt együtt, már az is szép eredmény. Higgyétek el fogtok ti még döntőben játszani magasabb szinten is." 
Majd a játékosok elképedése közepette el kezdte énekelni a We are Liverpool dalocskát, amibe aztán a játékosai is becsatlakoztak... Egyébként a bajnokság utolsó harmadát végül is teljesen teljesen alárendelve az EL menetelésnek, egy erősen rotált és nèhány -a második csapattol felhozott- tehetségesebb fiatalal kiegèszitve toltuk vègig. Akik összeségèben nem valottak szègyent és egy egész pofásra sikeredett jó közepes átlagot hoztak össze, de ez vègül csak a nyolcadik helyre volt elèg. Ami azt jelentette, hogy a Pool nem indul semmilyen nemzetközi kupában az idèn. De az az igazság, hogy a varàzslatos győzelmeket hozó Europa Liga lázában ègő szurkolókat még ez sem érdekelte. A semmihez sem hasonlitható kupa hangulat annyi év után, visszaköltözött az Anfieldre. Az olyan ellenfelek ellen mint a Manchester United, Dortmund, Villarreal aratott fantasztikus győzelmek mámora, valamint a tény, hogy egy nemzetközi kupadöntőbe jutottunk, valami olyat adott vissza a szurkolóknak, amiben már rég nem volt részük: a SIKER semmihez sem hasonlitható ízèt. A sokat emlegetett "Klopp hatàs" alà került mindenki, az Anfield sokat látott fő szurkolói a "Kop" èppen úgy ahogy ahogyan a tèvè előtt szurkoló több millió Liverpool fan. 

OUTRO:
Hogy mi a benyomásom Jürgen Kloppról? 
Ö a szigorú, az engedékeny, a profi, az eredményes, az abszolut győztes tipus, a döntők vesztese, az ezer fokon ízzó, a nyugodt, az együttérző, az ezer arcú, a rendszerető család apa, az örök bohém rocker és futball forradalmár...Ez mind. De leginkább Korunk egyik legjobb futball edzője. 




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fény és utána a sötétség... / Michael Owen története

Az LFC rekord összeget kér a mez szállítójától

Pre-Season & Transfer Window 2018